Tóth József

Világföldrajz


Energetikai kérdések

A globális világproblémákban tükröződő aggodalmak egyik legszélesebb körben akceptált és a világmodellekben is gyakran tükröztetett formája az, hogy az emberiség rendelkezésére álló energiaforrások kimerülnek, így létünk alapjai rendülnek meg. Kétségtelen, hogy a nem megújuló energiaforrások végesek, és bizonyos fajtáik változatlan felhasználás mellett mintegy 30–50 év alatt kimerülnek. Kétségtelen tény ugyanakkor, hogy amellett más nem megújuló energiafajták készletei több évszázados biztonságot nyújtanak, más energiahordozók, mint például a nukleáris energia, évezredekre elegendők. (Különösen akkor, ha a fejlettebb energianyerési technológiákkal, így például a szaporító reaktorokkal, a fúziós energiával is számolunk.) Az energiafogyasztással kapcsolatban is fennáll a gyorsan növekvő felhasználás gondja. Itt a megoldást az új energiaforrások feltárása mellett az energiával való takarékosság, az energiakímélő technológiák alkalmazása adhatja. (Jellemző például, hogy Románia fajlagos energiafelhasználása, a bruttó hazai össztermék egységére eső energiaigény csaknem tízszer magasabb, mint a legfejlettebb technológiával dolgozó országokéi.) Az energetikai gondok másik vetületét a területi elosztás egyenetlensége adja. Ez egyrészt a lelőhelyek területi eloszlására vonatkozik, és stratégiai, katonapolitikai jellegű nemzetközi konfliktusok forrása az utóbbi évtizedekben is, másrészt az energiafelhasználás térbeli különbségeiben tükröződik. Ma egy átlagos amerikai állampolgár kb. 95–100- szor annyi energiát fogyaszt, mint egy tevéjén békésen poroszkáló szaharai tuareg. Amíg 1860-ban a világon felhasznált összes energia mintegy 15%-a még emberi eredetű volt és 73%-ot ért el az állati energia aránya, mindössze 12%-nyi részarányt hagyva egyéb energiaforrásoknak, addig napjainkban az emberi és állati energiaforrásban szegény térségekben, máig is meglévő nagyarányú felhasználása ellenére, az egyéb energiaforrások adják az összes felhasznált energia csaknem 99%-át. Ma a világ egy átlagos polgára annyi energiát használ fel, ami 60 rabszolga teljesítményével, illetve hat igásló energiájával egyenlő. (Magyarország a világátlag mintegy kétszeresével, az Egyesült Államok ennek mintegy hatszorosával tűnik ki, míg Afrikában az egy főre jutó energiafogyasztás a világátlag hatodánál tart.) Természetes, hogy a nagyon sok következménnyel járó gazdasági elmaradottság egyik gyökere éppen a nem kielégítő mértékű energiatermelés, illetve -felhasználás.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave