Tóth József

Világföldrajz


Az Észak-Dél dichotómia

Ez az ellentét, melyet elsőként Leontief állított a kelet-nyugati dichotómiával szembe, annál nagyobb fontosságot jelentő színtere, egyike a legbonyolultabb és megoldását tekintve a legkilátástalanabbnak tűnő globális világproblémáknak. A dichotómia két végén a szegény Dél és a gazdag Észak áll (függetlenül társadalmi rendszerüktől). A viszonylatrendszerben érvényesülő tendencia egyértelműen az, hogy a gazdagok egyre gazdagabbak, a szegények pedig – viszonylagosan – egyre szegényebbek. Ma a világon egyidejűleg vannak jelen az indusztriális társadalmak mellett a pre- és posztindusztriális szinten funkcionáló társadalmak annak ellenére, hogy az úgynevezett terjedési hatás (spread effect) révén a legfejlettebb társadalmak hatása kisugárzik környezetükre, az utolérés szinte lehetetlen, a kitörés lehetősége csak egészen kivételes körülmények között adatik meg az országok szűk köre számára. A jövedelemkülönbségek nőnek, a gazdag országok szívó hatása (pl. brain drain) növekszik, és azzal jár, hogy a legszegényebb országok felzárkózási esélyeit megtestesítő értelmiség nagyobbrészt nem tud ellenállni elvonzásának. A gazdag és szegény országok közötti szakadék egyre mélyül, és a mutatók tömegével jellemezhető (a kutatásra és fejlesztésre fordítható összegek nagysága és aránya, a technikai-technológiai színvonal, az analfabétizmus aránya, az információellátottság stb.).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave