Tóth József

Világföldrajz


Történelmi fejlődés és politikai földrajzi helyzet

A mai Ausztria területén az illír és kelta törzsek hozták létre az első településeket (Hallstatti-kultúra). A rómaiak számos mai nagyváros (Bécs, Innsbruck, Salzburg) alapját rakták le, őket az V. sz.-tól kezdve germán törzsek (alemannok, bajorok) követik a területen, amely a X. sz.-ban előbb Ostmark, majd Österreich („Keleti Birodalom”) néven a Német-római Birodalom része. A Habsburgok 1282-ben kerülnek hatalomra, s fennhatóságukat fokozatosan kiterjesztették a szomszédos területekre (Csehország, Magyarország, Lombardia stb.) is. A Német-római Birodalom felbomlása (1806) után létrejött az Osztrák Császárság. A császári önkény ellen 1848–49-ben a magyarok lázadtak fel elsőként, ami a kiegyezéshez (1867) és a duális államforma kialakításához vezetett. Az állam belső reformjának elodázása növekvő elégedetlenséget szült a nemzetiségek körében, ami egyenesen vezetett a soknemzetiségű Osztrák-Magyar Monarchia 1918-as felbomlásához. Az első világháború után létrejött Ausztria súlyos gazdasági gondokkal nézett szembe, mivel a Monarchia nehézipara jórészt Csehországban, az élelmiszertermelés pedig a korábbi magyar területeken maradt. Az állam területe és lakossága nyolcadára csökkent, Ausztria elveszítette ipari nyersanyag- és mezőgazdasági ellátóterületei jó részét, s ekkor lát hozzá nemzeti iparának megteremtéséhez. Az országot 1938- ban a náci Németország lerohanja és a Harmadik Birodalomhoz csatolja (Anschluß). 1945-ben az ország keleti felét a vörös hadsereg szabadítja fel, s a rákövetkező tíz évben az ország kettős megszállás alatt áll, gazdasága vontatottan fejlődik. Csak az 1955. évi osztrák államszerződés nyomán, amely kimondta Ausztria örökös semlegességét, térhet vissza az élet a normális kerékvágásba. Az állam széles körű társadalmi-gazdasági reformokba kezd, amelynek nyomán röpke két évtized leforgása alatt felzárkózik Európa legfejlettebb országaihoz. Ausztria föderatív berendezkedésű állam, kilenc szövetségi tartománnyal, amelyek külön parlamenttel (Landtag) és kormánnyal rendelkeznek (26.7. ábra). A központi törvényhozói hatalom a kétkamarás Szövetségi Gyűlés kezében van, az alsóház szerepét betöltő 183 tagú Képviselőházat (Nationalrat) négyévente választják, a felsőház, vagy Szövetségi Tanács 63 tagját a tartományok változó időtartamra választják. Ausztria 1995-ben csatlakozott – Svédország és Finnország társaságában – az Európai Unióhoz, de semlegességét megőrizve máig kívül maradt a NATO-n.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave