Tóth József

Világföldrajz


Természeti viszonyok

Az ország túlnyomó része a prekambriumi platóvá koptatott Balti-pajzson terül el. Felszínét a jégkorszaki jég alakította, s a táj arculatát csupasz gránitsziklák, morénahalmok és a köztük húzódó tavak határozzák meg. Déli részén hatalmas végmorénarendszer, a Salpausselkä húzódik. Finnországot az „ezer tó országa”-ként is szokták emlegetni. A tó hivatalos finn definíciója: 500 m2-nél nagyobb állóvíz. Eszerint az országban 187 888 tavat tartanak nyilván, melyek közül legnagyobb a Saimaa, amely 4400 km2-es területével a Balaton több mint hétszerese. A tavakat természetes vízfolyások és mesterséges csatornák kapcsolják össze, aminek fontos szerep jut a közlekedésben és áruszállításban. Fő folyói a Kemijoki, Oulojoki és Torniojoki. A jégkorszaki jégtakaró nemcsak morénahalmokat és rengeteg tavat, de a sekély tengerparton sok-sok szigetet is létrehozott. Hivatalosan 179 584 szigetet tartanak nyilván az országban, legtöbbjük délnyugaton, az 1527 km2 kiterjedésű Åland környékén, valamint a déli partvidék mentén a Finn-öbölben található. Legmagasabb pontja, az 1328 m magas Halti a Lappföld legészakibb pontján helyezkedik el. Finnország éghajlata délen és a középső országrészben hideg mérsékelt, észak felé szubarktikus, a sarkkörön túl arktikus. A hótakaró délen négy, északon hat-hét hónapon keresztül megmarad. A Föld egyik legerdősültebb állama, területének 74%-át erdők foglalják el. Az ország déli, keskeny peremét közép-európai jellegű, vegyes lombhullató erdők borítják, különben területének legnagyobb részét tajga foglalja el, az orosz tajga folytatásaként. Legészakibb területei már az állandóan fagyott talajú tundraövhöz tartoznak.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave