Tóth József

Világföldrajz


Bezárkózás és nagyhatalmi álmok

A történészek úgy vélik, hogy a szigetvilágba több ciklusban, az ázsiai kontinensről és a déli szigetekről telepedtek be a mai japánok ősei. Az országot fokozatosan egybefogó császárság hatalma a VII–VIII. században feudális alapon alakult ki, ám uralkodásuk a középkor során általában névleges volt a földesurak „kiskirályságai”, valamint a XII. században bevezetett katonai kormányzat (sógunátus) miatt. Az ország fejlődését gátolta, hogy a Tokugava sógun-dinasztia 1603-tól 1867-ig szinte teljes elszigeteltségben tartotta az országot, Japánban a polgári átalakulás és gazdasági modernizáció csak a „nyugati” államok által kierőszakolt kereskedelmi kapcsolatok létrejötte után, a XIX. század utolsó harmadában vette kezdetét (Meidzsi-restauráció). A tőkés rend kialakításában és megszilárdításában az állam játszotta a főszerepet. Megerősödése után – a XX. század új nagyhatalmaként – Japán külpolitikájával a térség hatalmi viszonyainak gyökeres átalakítására törekedett. A kisebb-nagyobb területi hódításokat követően 1941 végén, a Pearl Harbor elleni támadással megnyitotta az USA-val és európai szövetségeseivel vívott véres csendes-óceáni háborút is. A Midway-szigeteknél elvesztett csata után azonban fokozatosan szorult vissza a japán sereg, s végül a Szovjetunió hadba lépése és a Hirosimára, illetve Nagaszakira 1945 augusztusában ledobott atombombák vetettek véget a háborúnak; Japán feltétel nélkül kapitulált. Valamennyi külbirtokát elvesztette, így a mai ország területének (378 ezer km2) javát négy nagy sziget, Hokkaidó (Hokkaidō), Honsú (Honshū), Sikoku (Shikoku) és Kjúsú (Kyūshū) alkotja. Az ország világpolitikai szerepe azóta is szerény.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave