Tóth József

Világföldrajz


Gerinces állatvilág

A hüllők, mint tudjuk, a karbonban jelentek meg, a permben rohamosan fejlődtek, és a triászban különböző irányokban robbanásszerűen ágaztak szét. Táplálékuk a szárazföldi növények, a perm-triász határon változás nélkül mentek át. A mezozoikum legérdekesebb és igazi kozmopolita hüllőcsoportja a dinoszauruszok voltak. A Pangea minden részére eljutottak, húsz családjuknak majdnem mindegyike valamennyi kontinensről előkerült. A jura-kréta időszaki virágkoruk idején meleg, kiegyenlített éghajlati feltételek alatt éltek. A növényevők a nyitvatermők leveleivel táplálkoztak, hiszen ezek voltak a leggyakoribbak. A zárvatermők még csak elszigetelten, kis foltokban fordulnak elő. Két nagy csoportra különülnek el: hüllőszerű és madárszerű medencéjűek rendjére tagolhatók. A dinoszauruszok rendkívüli alkalmazkodóképességük folytán – hiszen koruk legfejlettebb élőlényei voltak – jóformán minden szárazföldi életteret meghódítottak. Testfelépítésük sokszor igen különleges volt. Növényevők és ragadozók, jól futók és nehezen mozgók egyaránt voltak köztük. Csoportos életmódjuk, fejlett ivadékgondozási szokásaik ma már bizonyságot nyertek. Az ideális életkörülményeket követően a kréta időszak végén ez az életerős, új rendeket teremtő csoport nyomtalanul kihal. Kihalásukban több tényező is közrejátszhatott, például a Pangea szétesése, a tengerszint világméretű csökkenése és ennek következményeként az egyes dinoszauruszpopulációk elszigetelődése, valamint a fokozatos klímaromlás. A kontinensek mozgását erős hegységképződés kísérte. A szétnyíló óceánok sok vizet nyeltek el, a tengerszint 200, néhol 500 métert is csökkent. A kréta végére a tengerek világméretű visszahúzódása jellemző. A szárazföldek kiemelkedése a szélsőségesebb éghajlat kialakulását vonta maga után. Valószínű, hogy a nagytestű és szőrtakaró nélküli dinoszauruszok nehezebben viselték el a napés évszakok hőmérséklet-változásait, mint a tollas madarak és szőrös emlősők (4.7. ábra).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave