Tóth József

Világföldrajz


Népesség- és település-földrajzi alapvonások

Az Anatóliával kibővített Délnyugat-Ázsia területén élő népcsoportok és az általuk beszélt nyelvek földrajzi elterjedését, illetve azok megoszlását vizsgálva, három nagyobb és egymástól viszonylag határozottan elkülönülő tömb ismerhető fel. Az együtt több mint 3,5 millió km2-nyi kiterjedésű Termékeny Félhold és Arab-félsziget az afroázsiai nyelvcsalád sémi ágához tartozó, arab nyelv és az azonos nevű nép hazájának tekinthető. Az Arab-félsziget eredetileg nomád életmódot folytató őslakói az iszlám megszületését követően, a Kr. u. VII. századtól fogva rajzottak ki eredeti hazájukból, és Mezopotámia, Levante, valamint Észak-Afrika nagy részét elhódítva nemcsak vallásukat, de nyelvüket is terjesztve arabizálták az alávetett népeket. Az így létrejött, ma két kontinensre kiterjedő, és az egymás közti gazdasági és kulturális kapcsolattartás előmozdítása, az arab egységeszmény ápolása céljából létrehozott integrációs szervezet – az Arab Liga – által is összefogott, mintegy 290 milliósra tehető arab világnak közel 40%-a, nagyjából 110 millió fő él Arábiában és a Mashriq országaiban. Nyelvük, az arab valójában különféle, a kölcsönös érthetőséget is akadályozó olyan nyelvjárások összességeként értelmezhető, amelyek között a saját írásrendszerre épülő, írott formában (sajtó, irodalom) és a formális beszéd (oktatás, média) szintjén létező, ún. modern standard arab képezi a kapocs szerepét. Fenti térségben az arab mellett egyetlen államalkotó, vele rokon nép és nyelv, a XX. század során az őseik földjét fokozatosan újra benépesítő izraeli zsidóság, illetve a bibliai múlt emlékét őrző, és a cionista mozgalom nyelvújítói által felélesztett, ma mintegy 5,5–6 millió ember által beszélt héber létezik.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave