Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A többes szám toldalékai

A többes szám toldaléka -k, a birtoklásjelölő után azonban nem a -k, hanem az -i toldalék használatos. A -k és az -i tehát allomorfok. A jelöletlen alak a -k, a jelölt (mivel csak birtokviszonyjel, illetőleg birtokjel után állhat) az -i. Ilyen esetekben a nyelvekben gyakran előfordul, hogy a jelölt alak először ingataggá válik, váltakozva jelenik meg a jelöletlen alakkal, majd az utóbbi teljesen kiszorítja az előbbit. Az -i azonban teljesen stabil, stabilitásának titka abban rejlik, hogy a birtokviszonyjel (l. a 10.3.3. pontot), illetőleg a birtokjel után mindig megjelenhet. Ha az eredeti állapot a következő fiktív paradigma lett volna: ruhá+i+m, ruhá+k+od, ruhá+i, ruhá+i+nk, ruhá+k+otok, ruhá+i+k, akkor a -k jel valószínűleg átvette volna az -i szerepét is.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave