Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A morfoszintaktikai jegyek és forrásuk

Az inflexiós toldalékokat gyakran aszerint különböztetik meg a képzőktől, hogy ez utóbbiaktól eltérően az előbbiek relevánsak a szintaxis szempontjából. Az előbbiek ún. morfoszintaktikai jegyek realizációinak tekinthetők. A morfoszintaktikai jegyek olyan morfológiai tulajdonságok, amelyek a szintaktikai szerkezetben is szerepet játszanak. Forrásuk, eredetük szempontjából háromfélék lehetnek: (a) a morfoszintaktikai jegyek már a szótárban szerepelnek, pl. jelölik az igei vonzatok morfológiai tulajdonságait; (b) egyeztetés révén keletkeznek, pl. az igealak [többes szám] jegyét az alanyi főnév is megkapja (számbeli egyeztetés); (c) szabadon választhatók, de vagy az előző pontban említett egyeztetés révén, vagy a mondat egyéb elemeivel való kompatibilitást határozzák meg (szemantikai szelekció). A következőkben kissé részletesebben fogjuk ezt a három esetet megvizsgálni.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave