Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A -(j)Ú képzős melléknévi szerkezetek

Első pillantásra a hosszú hajú lány típusú szerkezet hasonlónak tűnik a Budapestre érkezés és az ablak alatti szék típusokhoz. Amint föntebb láttuk, e két szerkezetet leírhatjuk úgy, hogy nem szükséges azt feltételezni, hogy az -Ás és az -i a szintaxisban vagy a szótári komponensben a teljes kifejezésekhez kapcsolódnak. Mindkét esetben érvelhetünk úgy, hogy a végződés a szótárban járul a szerkezetek fejéhez, megváltoztatja a tő kategóriáját, és örökli az argumentumszerkezetét és egyéb lényeges jellemzőit. Ilyen módon közvetlenül és megfelelő magyarázó erővel ragadhatjuk meg a képzős és a képző nélküli alakok viselkedésének azonos vonásait. A hosszú hajú lány típus viszont egy nagyon fontos szempontból eltér e másik két típustól. A különbség lényege az, hogy míg a haj főnévnek a hosszú melléknév tetszőlegesen elhagyható szabad melléknévi módosítója, addig a hajú melléknévnek a hosszú melléknév kötelező bővítménye, vö.:

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave