Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A váltakozó magánhangzók

A toldalékok a bennük szereplő magánhangzó minősége és a váltakozást mutató alakok száma szerint az alábbi négy csoportba esnek. (Jelmagyarázat: kapitälchen, ill. pont (•)—a váltakozó magánhangzó; †—nem produktív; !—ez az egy vagy két példa létezik; ♡—becézésképző). A latin-görög eredetű képzőket (-(o)lóg-, -(ik)us, -ia, -sta, -ista, -izmus stb.) nem vettük számításba. Hasonlóan nem szerepel három igeképző (-ál, -oz, -ol), amelyeknek elvétve van elölképzett párja, viszont idegen eredetű tövek és képzők után általában hátulképzettként jelennek meg (pl. überol, -íroz, -ifikál, recenzál). A négyalakú toldalékok csak a tő és a toldalék határán jelenhetnek meg, ezt külön nem jelöltük. A többi magánhangzóváltozatot az 13.1. pontban megadott módon nagybetűvel szedve, a hátulképzett változattal jelöltük (a, á, o, ó, u, ú).

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave