Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


-Ász

Az -Ász képzős derivátumok foglalkozásneveket jelölnek: juh+ász, jog+ász, fül+ész, gép+ész. A képző jelentése: ’az alapszóban megjelölt dologgal foglalkozó’. A képző magánhangzóra végződő bázis esetében a magánhangzó törlésével létrejött csonka tőhöz járul: nyomda+ásznyomdász, cipő + észcipész, kohó + ászkohász, zene + észzenész; a v-s változatú töveknek v-s tőváltozatához kapcsolódik: lov+ász, műv+ész; a bokor—bokr- típusú főneveknek hangzóhiányos alakjával társul: szobr+ász, lelk+ész. A származékok egyes esetekben a homonim denominális igeképzőből konverzióval jöttek létre: hal+ász(ik)hal+ász, vad+ász(ik)vad+ász. Ezekben a származékokban a képző jelentése: ’vminek fogásával, vadászatával vagy gyűjtésével foglalkozik’. Ezeknek a származékoknak a száma azonban igen csekély, az említetteken kívül: lepkész, eprész, nyulász, egerész, madarász, rákász, (’valamivel vadászik’ értelemben:) solymász, agarász.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave