Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A tisztán szemantikus megközelítés buktatói

Az előző pontban—bár példákat kizárólag az igeképzés köréből hoztunk—, utaltunk arra a lehetőségre, hogy a műveltetésre jellemző jelentésviszonyok (akármi lesz is a meghatározásuk) nem kizárólag egymással morfológiai kapcsolatban álló lexikai egységek (szavak) között állhatnak fenn. Esetleges módon tetszőleges formai komplexitású nyelvi egységek között is megjelenhetnek, így adott esetben egyes tőigék között is felfedezhetjük őket (pl. a meghal—megöl, elesik—ellök, szakad—tép, válik—tesz (vmivé), elmegy—elküld stb. párok tagjai között). Ugyanakkor bizonyos jelentéskörben a műveltető tartalmakat a magyarban is meghatározott felépítésű szintaktikai frázisok fejezik ki: fontos—fontossá tesz, érdekes—érdekessé tesz, alkalmas—alkalmassá tesz stb. Igen sok más nyelvben a műveltetés produktív kifejezésére csakis—vagy elsősorban—efféle szintaktikai szerkezetek léteznek.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave