Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A predikátum–argumentum szerkezetről

A (2) és (3) alatt vázolt jelentésleírásokból jól látható, hogy az mmorf-nak szemantikai értelemben olyan predikátumnak kell lennie, amelynek a jelentése lényegében az okoz absztrakt predikátumnak a jelentésével (tehát az ’okoz’ jelentésfüggvénnyel) azonos, s amely argumentumként veszi fel mind az előidézett eseményre vonatkoztatható kiinduló predikátumnak, mind pedig az Okozóra utaló kifejezésnek a jelentését. Ez nyelvtől független jellemzője minden műveltető morfémának (az analitikus műveltetés önálló szintaktikai egységként megjelenő morfémájának is), ezért a jelentés és az argumentumigény reprezentálására szolgáló predikátum–argumentum szerkezet tulajdonságait tekintélyes nemzetközi szakirodalom vizsgálja. Az mmorf nyelvspecifikusabb jellemzőinek a kérdését félretéve alább a predikátum–argumentum szerkezetre vonatkozó néhány lehetséges elképzelést vizsgálunk meg abból a szempontból, hogy azok milyen következményekhez vezetnek, s hogy a nyelvi adatok ezek közül melyeket támasztják alá. Ennek során a következő jelölési rendszert fogom használni (l. (31)). Kis nagybetűs szavak utalnak az egység jelentésére. Ezek nem testesítenek meg valódi szemantikai reprezentációkat vagy szerkezeteket, s csak arra utalnak, hogy az egység jelentése többé-kevésbé szinonim e szavakéval. Ezt követi kapcsos zárójelben az argumentumhelyek listája, amelynek egyes tagjait xi formájú változók képviselik. (Egyszerűbb esetekben ezek helyén index nélküli x, y, z változónevek is állhatnak, szükség esetén pedig konkrét szemantikai értékekre utaló konstansok is. A formulák tartalmazhatnak a változókat kötő különféle kvantorokat is.) Az azonos indexek arra utalnak, hogy a megfelelő argumentumhelyek között kötelező referenciális azonosság áll fenn. Az indexelt változó mögött, attól ferde vonallal (/) elválasztva található az adott argumentumhelyhez tartozó thematikus szerepre utaló rövidítés. Amennyiben valamely helyet nem entitásra, hanem eseményre vonatkoztatható argumentumnak kell kitöltenie, ott szögletes zárójelek között megadom a behelyettesíthető predikátum–argumentum szerkezetek releváns elemeit—l. a (31) illusztráció j indexű argumentumhelyét, amely egy legalább egy argumentumot igénylő predikátum–argumentum szerkezettel töltendő ki. Az egyes argumentumhelyek jellemzését vesszők választják el egymástól; a kipontozás további lehetséges, de nem kötelezően megkívánt argumentumhelyek lehetőségére utal.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave