Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A legkorábbi téri kifejezések

A magyar nyelv gazdag alaktani jelölőrendszere révén sajátosan érdekes terepet nyújt annak vizsgálatára, hogy milyen is az alaktani bonyolultság és a gondolkodás viszonylagos szerepe a téri kifejezések elsajátításában. Ez olyannyira így van, hogy az egyik igen sokat idézett korai megfigyeléses munka is magyar anyagra hivatkozik, amikor nyelvi és kognitív bonyolultság viszonylag önálló adalékát tárgyalja. Mikes Melánia (1967) munkája azt mutatta ki, hogy szerb–magyar kétnyelvűség esetén a gyermeknél a magyarban jó néhány hónappal hamarabb jelennek meg a különböző helyragok (-ba, -ban stb.), mint a szerbben a prepozíció plusz rag szerkezetek. Dan Slobin (1973, 1981) s az ő nyomán az egész szakirodalom számára ez lett a klasszikus példa arra, hogy a nyelvi nehézség is számít. A szerb forma nehézsége annak bizonyítéka, hogy a szóvég könnyebben feldolgozható viszonyító elemeket ad, s hogy az egymorfémás jelölés könnyebb.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave