Barzó Pál

Idegsebészet


Diagnózis

A típusos tünetek és a kórelőzmény ismeretében a vizsgálat első lépése natív koponya-CT-felvétel készítése, amely az első 48 órában 90–95%-os valószínűséggel igazolja a vérzést. A negyedik naptól a vér isodens lesz, így megjelenítése nehezebbé válik. A típusos megjelenés és tünetek jelenléte, valamint a negatív CT-lelet sem zárja ki a vérzést, amelyről lumbalis punctióval kell meggyőződnünk (véres, xanthochrom liquor; amennyiben nem egyértelmű, spektrofotometriát kell végezni). Pozitív CT-lelet birtokában a vizsgálatot CT-angiográfiával kell folytatni. A további teendők meghatározásához a felvételek 2D- és 3D-rekonstrukcióját szoktuk elkészíteni az aneurizma alakjának, méretének és a többi érhez való viszonyának felmérésére. Az ellátás módjának kiválasztását megkönnyítik a rekonstrukciós felvételek. További értékes információval szolgál az agyi négyér-DSA, amely keringésdinamikai szempontból biztosabbá teszi az agyi aneurizma megítélését. A lágy agyhártya alatti vérzést igazoló CT-felvételek esetén a betegek közel 20%-ában DSA-val sem mutatható ki vérzésforrás. Ekkor feltételezzük, hogy a vérzés hátterében ún. benignus perimesencephalis vérzés jött létre, amely jó prognózisú. Hat hét múlva kontroll képalkotó vizsgálat (CTA, DSA) indokolt. Az akut szakban nem végzünk rutinszerűen MRI-t a vér torzító hatása miatt, utánkövetéskor azonban kiválóan használható endovascularisan ellátott aneurizmák vagy ellátatlan, nem vérzett aneurizmák követésére, illetve óriás aneurizmák térfoglaló hatásának és a környező képletek dislocatiójának megjelenítésére. A CT-felvételeken látható vérzés súlyosságát a Fischer-skála alapján osztályozzuk (2. táblázat).

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave