Barzó Pál

Idegsebészet


A nyaki gerinc MR-vizsgálata

A nyaki gerinc MR-vizsgálatai során (13–19. ábra) a sagittalis T2-súlyozott képekkel érdemes kezdeni a felvételek értékelését (13. ábra). Cranialis irányból caudalis irányba haladva a C II-es csigolya dens részének pozíciójával, környezetében esetleges pannus keresésével indíthatjuk az ellenőrzést. Alatta mindegyik csigolyatest négyszög alakú. Jól megítélhető a gerinccsatorna tágassága, és rendszerint azonnal feltűnnek a csigolyákból kiemelkedő esetleges spondyloticus peremek és discusherniák, a gerinccsatornát szűkítő minden elváltozással együtt. Kiváló áttekintő képet kapunk a gerincvelőről.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave