Barzó Pál

Idegsebészet


Egyéb terápiás megfontolások

Irodalmi leírások említik, hogy a plexus chorioideus papilloma liquor-túlprodukciót okozhat, amelynek következménye a hydrocephalus internus. Elméletileg, amennyiben a liquorfelszívódás normális, tízszeres produkció esetén is képes a szervezet az egyensúly fenntartására, a kamrai nyomás kiegyenlítésére. Bár leírják a plexus chorioideus koagulációját (lezárását), az nem nyújt végleges megoldást, így szükség van sönt behelyezésére. A söntkomplikációk közé tartozik az aluldrenálás, az elégtelen működés. Mindamellett szövődmény lehet a központi idegrendszer gyulladása is az idegen anyagon kolonizáló baktériumok révén. Túldrenálás miatt az összeesett agykamrák fejfájást, tudatzavart idézhetnek elő, súlyos esetben pedig subduralis haematoma vagy hygroma kialakulásához vezethetnek (13. ábra). Ezekben az esetekben a söntszár időleges vagy végleges lezárása, a subduralis folyadék kiürítése válhat indokolttá. A nagy biztonsággal végzett műtétek szövődményeinek aránya 1–2%-ot ér el (például epilepsziás rohamok megjelenése, a distalis katéter elzáródása, peritonealis pseudocysta kialakulása vagy a hasi szár elégtelen hossza a testmagasság növekedése miatt). A hasi szár elvándorolhat a herezacskóba, perforálhatja a hasűri szerveket, és bélelzáródást is okozhat. Előfordul számos esetben, hogy a kamrai száron lévő perforációkat a plexus chorioideus benövi, s ezzel lezárja a liquorelfolyás útját. Magas liquorfehérje-értékek mellett a sönt behelyezése kontraindikált a szelep esetleges eltömődése miatt.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave