Barzó Pál

Idegsebészet


A craniocervicalis átmenet sérülései

I. Az atlantooccipitalis dislocatióval járó sérülések meglehetősen ritkák, és rendszerint fatális kimenetelűek a nyúltvelőnek vagy a felső nyaki gerincvelőnek a szakadása, az ideg- és érképletek sérülése miatt. Kevés életben maradt sérültről számoltak be az irodalomban, ezek főként féloldali dislocatiók voltak. Gyerekkorban viszonylag gyakoribb a sérüléstípus, mivel az atlantooccipitalis ízület laposabb és horizontálisabb helyzetű, mint a felnőttekben, és a szalagok is lazábbak. A sérülés mechanizmusa rendszerint hyperextensiós, és következményesen tectorialis, alaris és capsularis szalagszakadás jön létre. Röntgenfelvételeken a sérülés megítélése nehéz. Oldalirányú koponya-röntgenfelvételen, illetve sagittalis CT-felvételen a Powers és munkatársai által leírt mérési módszer lehet segítségünkre: ha a clivuscsúcstól (basion) az atlas hátsó ívéhez húzott vonal és az öreglik hátsó élétől (opisthion) az atlas elülső ívéhez húzott vonal hossza között 1-nél nagyobb az arány, akkor atlantooccipitalis dislocatio következett be. Ha az AOD gyanúja felmerül, az azonnali immobilizáció és HALO felhelyezése kötelező; a HALO 8–12 hétig történő viselése vagy műtéti kezelésként occipitocervicalis fixatio jöhet szóba.

Idegsebészet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 902 3

Munkám során mindenkor fontosnak tartottam azt az oktatásra, képzésre vonatkozó – talán Környey által megfogalmazott – elvárást, miszerint „minden gyakorló orvosnak ismernie kell az ideggyógyászati és az idegsebészeti betegségek kezdeti, jó prognózist nyújtó alakjait, nehogy a betegek túl későn kerüljenek szakorvos kezébe”.

Az idők folyamán sajnálattal kellett azonban tapasztalnom, hogy az egymást követő tanügyi reformoknak és a specializációnak már azok a szakmák is kezdtek áldozatul esni, amelyeknek nem csupán egy-egy panasszal, tünettel vagy betegségformával, hanem az egész emberrel kellett foglalkozniuk.

Munkatársaimmal arra vállalkoztunk, hogy olyan, az orvostanhallgatók és a gyakorló orvosok munkáját is segítő könyvet állítsunk össze, amelyben ismertetésre kerülnek mindazok a neurológiai kórformák, amelyeknek gyógykezelésében az idegsebészeti ellátás indokolt vagy komolyan mérlegelendő.

Bízunk abban, hogy a könyvünkben megjelenő szemlélet, a diagnosztikai és terápiás ajánlások hasznos tanácsokként szolgálnak mind az orvosok, mind a betegek számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/barzo-idegsebeszet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave