Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Előszó

A 2005 tavaszán elhunyt Weissmahr Béla alighanem az egyetlen jelenkori magyar filozófus volt, aki a metafizika területén jelentős és eredeti, a nemzetközi porondon is sokak által elismert életművet hagyott hátra. Az a tény, hogy munkásságát hazánkban csak igen kevés ún. „szakfilozófus” kísérte figyelemmel, részben a magyar filozófiai élet általános irányultságából, részben azonban a szerző élettörténetéből érthető meg. Weissmahr Béla 1929-ben született; 1947-ben lépett be a jezsuita rendbe, majd 1956-ban elhagyta az országot. Az ötvenes években Magyarországon megkezdett teológiai és filozófiai stúdiumait (amelyeket 1952 és 1954 között meg kellett szakítania, hogy gyári fémmunkásként „legalizálhassa” magát) 1956-tól a hollandiai Maastrichtban folytatta tovább, ahol 1958-ban szentelték pappá. 1960-tól 1966-ig a jezsuita rend Indonéziában foglalkoztatta teológiatanárként, ezután Rómában teológiai doktorátust szerzett (1971), s disszertációjával („Gottes Wirken in der Welt. Ein Diskussionsbeitrag zur Frage der Evolution und des Wunders”) a német nyelvű teológiai gondolkodásban nevet szerzett magának. 1971-től haláláig a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásán tanított metafizikát és filozófiai istentant (1980-ban nevezték ki rendes professzorrá). A 90-es években emellett hazánkban is feladatokat vállalt: évekig novíciusmesterként, illetve a szegedi Hittudományi Főiskolán filozófiatanárként dolgozott. Ez a megfeszített (München és Szeged között ingázó) életmód megrendítette egészségét, s megnehezítette nagy tervének, egy terjedelmes – három kötetből álló – metafizikai munkának az elkészítését. 1983-ban publikálta „Philosophische Gotteslehre” című könyvét, 1985-ben pedig az Ontologie című munkát. Mindkét mű a Kohlhammer kiadónál jelent meg, s a későbbiekben többször is kiadták őket. E könyveket mára már számos nyelvre lefordították, magyarul (Filozófiai istentan, illetve Ontológia címmel) a Mérleg-Távlatok kiadásában olvashatóak. Mindkét munkára jellemző, hogy viszonylag csekély (kb. 170 oldalas) terjedelme és kissé félrevezető, zsebkönyv formátumú kiadása ellenére meglehetősen tömör, ám mindig világosan megfogalmazott, teljesen önálló és az ember végső kérdéseire irányuló gondolatmeneteket tartalmaz.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave