Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


A végső bizonyosságunk természete

A retorzív érvelés megmutatja, hogy vannak állítások, melyek eleve megalapozottaknak számítanak, mivel tagadásuk nem hajtható végre „performatív” (azaz a tagadás aktusa által létrejövő) önellentmondás nélkül. Ebből azután az következik, hogy bizonyosságunk eredeti és kétségbevonhatatlan alapjai nem abban keresendők, amit elméleti megfontolásaink eredményeként világosan belátunk, hanem abban, amit minden elméleti megfontolást megelőzve mint a világban élő, magukról gondoskodni kényszerülő, ezáltal értelmüket használó és felelősséget vállaló, egymással személyes kapcsolatba lépő lények természetszerűleg igaz és biztos meglátásként igénybe veszünk. Ismereteink végső alapjait tehát azáltal fedhetjük fel, hogy tudatosítjuk a magunk számára, mi is az, amit a tudatos, azaz értelmet feltételező élettevékenységeink kapcsán a szóban forgó dolog természetéből kifolyólag mintegy magától értetődően igénybe veszünk. A pusztán elméleti megfontolások valahol mindig kétségbe vonhatók. Ez a lehetőség azonban megszűnik, amikor cselekednünk kell, mégpedig úgy, hogy értelmünket használjuk. Ami értelmünk használatával kapcsolatban szükségszerű, az ésszerűen nem tagadható.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave