Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


A kreacionizmus kritikai értékelése

A Lamarckig, főképp pedig Darwinig általánosan elfogadott kreacionizmus elveti fajoknak egymásból való keletkezését. Közvetlenül adott tapasztalati ténynek látszott az élőlények fajainak állandósága. Senki sem sejtette, milyen hatalmasak a mindenség tér és idődimenziói. Ezért természetesnek látszott a gondolat, hogy a változatlannak tartott dolgokat, mint a Napot és a csillagokat, valamint az élőlények egyes fajait, mindenekelőtt pedig az embert közvetlenül a semmiből teremtette Isten. A geológia, a biológia és az asztronómia fejlődése következtében azonban általánosan elfogadottá vált az evolúciós elmélet, amely szerint valami korában létezőből fejlődött ki a világban minden, ami csak van. Az evolúció elmélete ma már nem csupán természettudományos hipotézis, hanem minden e világi létezőnek általános magyarázó paradigmája: mindent, ami van, úgy kell felfogni, mint ami fokozatosan jött létre. Ennek végső oka: komolyan kell vennünk azt a belátást, hogy a világ dinamikus egység; semmi sem érthető meg elszigetelten, az összefüggéseiből kiragadva. Ebből viszont következik, hogy mindent, ami van, tehát a szellemit is, szükségszerűen úgy kell felfogni, mint ami valami korábban adottból keletkezett.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave