Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Hogyan bizonyíthatjuk, hogy létezik valami, ami elvileg sem vezethető vissza arra, ami fizikai?

Most, amikor nekifogok a fent második helyen említett kérdéskör tárgyalásának, először a Peter Bieri által szerkesztett „A szellem analitikus filozófiája” című kötet bevezetéséből idézek. „Nagyon messze vagyunk még – írja Bieri – az átfogó fizikai viselkedésmagyarázatoktól, és csak azt tudjuk, hogy a jövő neurofiziológiája ad majd valamilyen felvilágosítást. De az empirikus tudásnak ez a hiányossága nem érv az ellen, hogy elvileg a fizikai világ kauzálisan zárt. A fizikalista konzervativizmus csak egy a priori érvvel lehetne cáfolható, amely azt mutatja meg, hogy a viselkedésre nem adhatók teljesen fizikalista magyarázatok. És milyennek kellene lennie egy ilyen érvnek?”51 Szövegének egyik lábjegyzetében Bieri megállapítja ugyan, hogy a módszertani fizikalizmus alapján senkinek sem tulajdoníthatunk szabad cselekedeteket és felelősséget. De mégis azt gondolja, hogy legfontosabb szabadságfogalmaink – azt azonban nem magyarázza meg, mit ért ezeken – összeegyeztethetők a módszertani fizikalizmussal (és a vele járó determinizmussal).

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave