Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Akut kórképek

  1. Agyrázkódás (commotio cerebri). A traumát követően a sérült általában összeesik, eszméletét elveszti (néhány percre, maximálisan egy óráig). Az öntudat visszanyerése után ún. posztkommociós szindróma alakulhat ki, amelynek tünetei: fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, vegetatív tünetek. Az eszméletlen állapotra vonatkozóan lehet congrad, anterográd és retrográd amnézia. A tudat és az izomtónusvesztés az agytörzsi formáció retikuláris működészavarának következménye. A CT és az EEG kórosat nem mutat. A posztkommociós tünetek legkésőbb néhány hét alatt megszűnnek.
  2. Agyzúzódásban (contusio cerebri) az agyállomány sérül a trauma helyén vagy szimmetrikusan az ellenoldalon („contre-coup” hatás). Gyakran károsodik a fronto-, illetve temporopoláris régió. Szövettanilag bevérzések, idegsejtelhalás található. Az eszméletvesztés órákig-napokig tarthat, melyet egyéb tudatzavar követhet (ködös állapot, delírium, illetve Korsakoff-szindróma). Góctünetként lehet hemiparesis, hemihypaesthesia, hemianopia, beszédzavar, agyidegléziók (n. II., III., IV., VII., VIII.). Súlyos agyödéma léphet fel, amely kezelés nélkül beékelődéshez vezethet. EEG-ben szabálytalan, lassú elektromos tevékenység látható. CT-felvételen a lézió azonnal, 12–24 óra múlva pedig ábrázolódik a contusiót követő ödéma. A liquor napokig véres lehet (a hemoglobin bomlástermékeit hosszabb ideig ki lehet mutatni).
  3. Akut intrakraniális vérzések
    1. Epidurális vérzés: az a. meningea media sérülése miatt a koponyacsont és a dura mater között artériás bevérzés. Eszméletvesztés után a beteg viszonylag jól van („lucidum intervallum”), majd néhány óra múlva koponyaűri nyomásfokozódás tünetei lépnek fel (heves fejfájás, tudatzavar stb.) góctünetek mellett.
    2. Akut subdurális hematóma. Vénakárosodás következtében a dura és arachnoidea között keletkező vérömleny. Hasonlóan alakul ki, mint az epidurális vérzés, néha nehéz elkülöníteni a kettőt egymástól. A subdurális hematóma lassabban alakul ki. Tünetei: koponyaűri nyomásfokozódás jelei, góctünetek, epilepsziás roham. CT-felvételen a konvexitás felett sarló alakú hiperdenz árnyék látható.
      A traumás hematómák azonnali műtéti megoldást igényelnek.
    3. Lehetséges subarachnoideális vérzés vagy agyállományi vérzés is.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave