Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A kádárista pártállami testkultúra (1956–1989)

Az 1956-os magyar forradalom leverését követően az ország élére állított Kádárkormány eleinte a sport területén bizonyos engedményeket tett. Az egykori polgári egyesületek (például FTC, MTK, MAFC, UTE, BEAC és a vidéki atlétikai, illetve futballklubok) visszakapták nevüket, jelvényüket, zászlóikat és toleránsabbak lettek a civil szerveződéseket illetően. Nagyobb szabadságot kaptak a sportági szövetségek, maguk állíthatták össze az igazolási és egyéb szabályokat, javaslatot tehettek a válogatott keretek összeállítására, minősítési határkörük volt, továbbá alapfokon képezhettek edzőket. Egy időre még a szovjet irányítási modellt (a TSB-rendszert) is elvetették, bár ezt aránylag gyorsan – más néven – visszahozták. A Kádár-rendszer első éveiben különösen fontos volt, hogy a sportot szerető magyaroknak minél több engedményt adjanak nemzeti (hazafias) érzékenységük kielégítésére. Ez a „húzd meg, ereszd meg” politika jól szolgálta a pártállami hatalom legitimálódását és konszolidációját, amihez a sport nagyban hozzájárult.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave