Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Az első koordinált mozgások kialakulásának szakasza

A csecsemőkor kezdetén a gyermeket még az akaratlagos mozgások hiánya, az idegfolyamatok labilitása jellemzi. A központi idegrendszer érésével – a neuronkapcsolatok létrejöttével és a neuritek velőshüvelyének kialakulásával – fokozatosan megszűnik a mozgások agytörzsi irányítottsága, és belépnek, majd érvényre jutnak az agykérgi gátlások. A reflexmozgások fokozatosan átadják helyüket az akaratlagos mozgásoknak. A korai csecsemőkor jellegzetes motoros megnyilvánulása az ellenoldali szimmetrikus együttmozgás. Ha például a csecsemő egyik karját mozgatja, felemeli, akkor a másik karja is ugyanúgy mozog. Ugyancsak a csecsemőkorra esik a tárgyak tudatos megfogására, megszerzésére irányuló mozgások kialakulása. Ez kezdetben koordinálatlan mozgás a tárgyak irányába. Az 5–6. hónaptól kezdve a koordináció javul, majd a 7–9. hónapos kör között megfogja a tárgyakat a csecsemő. A markolási reflex fokozatos kihunyását mutatja a tárgyak szándékos elengedése. Ezzel megkezdődik az emberi mozgások két jellegzetes csoportjának a fejlődése. Ezek: a finom mozgások, és a nagy mozgások.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave