Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A mozgástanulás formái

Abban az esetben, amikor egy adott mozdulatot vagy mozgássort sorozatosan megismétlünk, akkor a végeredmény a mozdulat vagy mozgássor megtanulása lesz. A tanulás azt jelenti, hogy az adott mozgás végrehajtása gazdaságosabbá és adekvátabbá válik a kezdeti állapothoz és a korábbi próbálkozásokhoz képest. A kisagy működése a mozgástanulás számos formáját magában foglalja: beszélhetünk például a követő szemmozgásokról (Westheimer és Blair, 1974), a vesztibuláris-okuláris reflex adaptációjáról (Robinson, 1976), a szakkádikus szemmozgások adaptációjáról (Takagi és mtsai, 1998; Barash és mtsai, 1999), vagy a pislogás membrán válaszának klasszikus kondicionálásáról (Thomson és mtsai 1983; Yeo és mtsai, 1985). Valamennyi fent említett funkció deficites működését a kisagyi léziók okozzák. Glickstein (2006) ezek alapján úgy gondolja, hogy a legnagyobb számú kisagyi bemenet a parietális lebeny vizuális mezőiből érkezik. Alapozza mindezt Andersen és munkatársai vizsgálataira, amelyben megállapították, hogy a parietális lebeny vizuális központjának receptív mezőiben elhelyezkedő sejtek tüzelési tulajdonságai nagymértékben függnek a szem és a fej helyzetétől. A kisagy vizuális bemenetét Shinoda és mtsai (1993) írták le először macskák vizsgálatánál. Dietrichs és mtsai (2003) szintén bizonyították, hogy a kisagy részt vesz a mozgások vizuális percepciójában.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave