Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Megalakul a Nemzetközi Olimpiai Bizottság

Coubertinre kedvező benyomást tett az angliai látogatás, illetve az ott tapasztalt erkölcsi és testi nevelés. Különösen tetszett neki az „izmos kereszténység” eszméje, mert ő is azt szerette volna, ha a francia ifjúság ezt az alapelvet követi, amit úgy fejezett ki – a közhellyé vált Juvenalis-idézetet átalakítva –, hogy „Mens fervida in corpore lacertoso”. Az „izmos testben lángoló szellem” szlogen nem szorul magyarázatra: az erős testű ifjúban a kereszténység tüzét kell felébreszteni, és ez a legfőbb pedagógiai ideál, amely feltűnően hasonlít a kalokagathia antik fogalmához. Coubertin további kirándulásokat, pontosabban kutatásokat iktatott be a programjába: a svéd Ling-féle módszer túlságosan „kirurgikusnak” tűnt a szemében, a német drilltorna (Jahn) nem volt az esete, az amerikai egyetemeken pedig az arnoldizmust látta viszont, így azután kitartott az angolszász nevelési módszer mellett és 1888-ban kiadta első művét a sportról „A nevelés Angliában” címmel. Aztán még két hasonló témájú „arnoldista” könyvet is megjelentetett a párizsi Hachette Kiadónál, de különösebb visszhangot nem váltott ki velük. Sem a francia kultuszkormányzat, sem a pedagógusok – a szülőkről nem is beszélve – nem reflektáltak az újszerű anglikán nevelési rendszerre. Ezért Coubertinben lassan, de szívósan megérlelődött az ókori olimpiák felújításának gondolata. Úgy érezte, hogy a távoli hellén gimnasztika ellen nem berzenkednek a – nációjukra oly kényes – franciák, mint az angolszász minták ellen. Bízott benne, hogy amit nem sikerült teoretikusan elfogadtatni, az talán a gyakorlatban – az olimpiai játékokon – megvalósítható.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave