Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Szenzomotoros és prediktív működés

A mozgásszabályozás folyamatos szenzoros visszajelentéssel működik. A visszajelentés többcsatornás. Párhuzamosan kell feldolgozni a testtartást, a szenzoros csatornákból érkező információkat, a mozgások tér-, idő-, valamint dinamikai jellemzőiről érkező (proprioceptív) információkat, illetve a központból érkező motoros parancsokat. A folyamatos ellenőrzés egy olyan prediktív szabályozást igényel, melynek során a már végrehajtott mozgás vagy mozdulat részinformációi a következő elem pontos irányításához nyújtanak támpontot (Noszek, 2006). Esetünkben ez azt jelenti, hogy a motoros parancsokról érkező információk a korábbi mozdulatról vagy mozgásról szolgáltatnak információt, nem pedig az aktuális mozgást vezérlik. A mozgásszabályozás bonyolultságát mutatja az a jelenség, hogy mialatt a következő mozdulat tervezése zajlik, addigra megváltoznak a külső és belső feltételek. Az agykéregben tárolt motoros minták alapján a megelőző mozdulat visszajelentéséből származó információ segítségével folyamatosan monitorozva az összes információt, számolja ki a kisagy a következő mozdulat paramétereit. Ahhoz, hogy a végrehajtott mozgás vagy mozdulat az előre eltervezetthez hasonlóan pontosan és gördülékenyen menjen végbe, folyamatos korrekcióra (hibajavításra) van szükség. Az idegrendszerben ezt a szabályozó feladatot a kisagy látja el. A kisagy kiterjedt neuronhálózattal és speciálisan szervezett afferens és efferens kapcsolattal rendelkezik, ahhoz, hogy ellássa azt a funkciót, melynek során a gyorsan lejátszódó mozgások vagy mozdulatok közben hibajavító parancsokkal aktualizálja és optimalizálja a kivitelezett mozgást (Simon, 1996).

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave