Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Kondicionális képességek

Az izom alaptulajdonsága az, hogy összehúzódásra képes. Ez a folyamat erőmegnyilvánulást képvisel. Ennek a megnyilvánulásnak az eredményét nevezzük kondicionális képességeknek, melyek az erő, gyorsaság, állóképesség. Az izom, illetve a ME meghatározott tulajdonságaira épülnek ezek a képességek, melyek mindenekelőtt az anyagcserével és a kontraktilitással vannak kapcsolatban. Edzéssel az egyes képességfajták fejleszthetőek, az izmok rostarányainak megváltoztatásával (szelektív hipertrófia). A rendszeres sportági terhelések izomtömeg-növekedéssel járnak. Ez az erőedzések hatására a legkifejezettebb. A képességek közül a gyorsaság fejleszthető a legkevésbé, mivel a genetikusan meghatározott rostösszetétel behatárolja a gyorsaság fejleszthetőségét. Az egyes képességfajták fejlesztésével kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy erőfejlesztés hatására az izmok keresztmetszete nő, az izmok vérellátása (kapillarizáció) viszont nem javul jelentősen. Az erőkifejtés nagysága nő. Az izmok keresztmetszet-növekedésének hátterében fokozott fehérjebevitel áll, amit hormonális hatások szabályoznak: a terhelés utáni fokozott tesztoszteron-termelődés fokozza a fehérjeszintézist az izmokban. Maximális erő fejlesztése serdülőkor előtt ezért sem ajánlott, mert a kívánt izomtömegnövekedésnek még nincs meg a hormonális háttere. Erőedzések mellett az optimális fehérjebevitellel segíthető az izomgyarapodás élettani útja. Erőfejlesztő program mellett azonban heti egy-két aerob munka is kell az erőedzés negatív hatásainak (szív terhelése préseléskor, vérnyomás-emelkedés, megnövekedett izomtömeg optimális kapillarizáltságának biztosítása stb.) kivédésére. Állóképességi edzés hatására kevésbé nő az izmok és rostok mérete. Az izom kapillarizáltsága (vérellátása) jelentősen nő, az aerob enzimaktivitás és a mitokondriumszám emelkedik. Az erőkifejtés nagysága az erőedzéshez képest kismértékben nő. Állóképességi edzések mellett a fokozott szénhidrátbevitel segítheti az optimális teljesítmény elérését. A gyorsaság megfelelő erő mellett fejleszthető, ennek lényege a kis ellenállásokkal szembeni nagy sebességű mozgásvégrehajtás. Gyorsasági edzés hatására az anaerob enzimaktivitás javul.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave