Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Reflex, reflexív

A külső és belső környezet változásaihoz való alkalmazkodást az idegrendszer teszi lehetővé. Az idegrendszer működési egysége a neuron (idegsejt). A neuronok túlnyomó többsége a központi idegrendszerben helyezkedik el, és mint önálló egység, egyéb neuronokkal kapcsolódik. A periférián lévő neuronok aszerint, hogy az ingerületet (információt) merre vezetik, efferens (központból a periféria felé) és afferens (perifériáról a központ felé) neuronok lehetnek. Az idegrendszer működését értelmező klasszikus felfogás a reflexelmélet, mely szerint a külső ingereket az érző végkészülékek (receptorok) veszik fel, ahonnan az ingerület az afferens rostokon halad a központba, ahonnan egy vagy több neuronon történő átkapcsolódás után a válaszparancsot az efferens rostok viszik az effektor (végrehajtó) végkészülékhez, amely többnyire az izmokban található. Az érzőinger és mozgató válasz egyaránt lehet szomatikus és vegetatív; ennek megfelelően a reflexek szomatikusak vagy vegetatívak lehetnek. A reflex itt ismertetett útját reflexívnek is nevezik. A reflexek tehát a különböző ingerekre (külső vagy belső) a központi idegrendszer részvételével lezajló szervezeti válaszreakciók. Az ingerületátvitel helyeit az idegrendszerben szinapszisoknak nevezzük. Az ingerületátvitel ezek segítségével valósul meg nemcsak a neuronok között, hanem az ideg-izom kapcsolatban, illetve a vegetatív idegrendszerben is.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave