Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Vegetatív idegrendszer

A mozgatórendszertől eltekintve minden egyéb szervünk működése az akaratunktól függetlenül megy végbe. Ide tartozik a szív-, keringési, légző-, emésztőrendszer, az anyagcsere-folyamatok, kiválasztás, a nemi tevékenység és a mirigyek működése, mely a vegetatív idegrendszer szabályozása alatt áll. Anatómiailag a vegetatív idegrendszer is központi és perifériás részből áll. Központi részét a gerincvelő, nyúltagy, hypothalamus, a környéki részt a vegetatív rostok és dúcok alkotják. Élettanilag szimpatikus és paraszimpatikus működést különböztetünk meg. A szimpatikus idegrendszer a szervezet készenléti állapotához szükséges folyamatokat serkenti és gátolja, amelyek a helyreállítást, újraképződést, raktározást segítik elő. A paraszimpatikus idegrendszer a regenerációs folyamatokat serkenti, és a mozgósítást gátolja. Rendszeres mozgás pozitívan hat a vegetatív idegrendszerre és így az általa szabályozott rendszerek működésére is. Az egyes szervrendszerek terhelésre bekövetkező alkalmazkodási folyamatait részletesebben a következő fejezetek tárgyalják. A sportmozgásokban döntő teljesítményfeltétel a mozgásalkalmazkodás; az a képesség, amellyel cselekvéseinket, mozgásainkat alakítjuk a folyton változó, előre nem tervezhető helyzetekben, küzdelemben, illetve cselekvéseinket, mozgásainkat átalakítjuk az ellenfél közvetlen akciójának megfelelően. Az alkalmazkodás egyik fő feltétele a mozgások megfelelő koordinációja.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave