Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Koordinációs képességek, ügyesség

Az egyes koordinációs képességek az idegrendszer működéséhez kötöttek, s mivel az egyes szervrendszerek közül az idegrendszer fejlettsége éri el leghamarabb teljesítőképességének 100%-át, a képességek fejlődésének szenzitív időszaka az általános iskolás korra esik. Ezek elmulasztása, megalapozásának elhanyagolása későbbi képességfejlődések mértékét szabhatja meg. A gyorsasági koordináció fejlesztésének optimális időszaka a 6–9 éves időszakra jellemző, melyben letörés mutatkozik a 10–11 éves kor körül (serdülés), majd a növekedés ütemének lassulásával ismét erősebben fejleszthető ez a koordinációs képesség, főként a taktikai jellegű cselekvésekben. A mozgásérzékelés 6–9 éves kor között fejleszthető a legerőteljesebben, majd permanens, állandó javulás látható. A ritmusérzék fejlesztése a ritmusérzékeléssel és -visszaadással kezdhető 8–11 éves korban, majd 11 éves kor után a ritmusalkotás, -tartás, -visszaadás képessége is eredményesen fejleszthető. A reakcióképesség fejlesztése ismert, adott jelre történő reagálással már 7 éves kortól edzhető, majd 11 éves kortól a szituációban való reagálás képessége is javul. A statikus egyensúlyozás már 6 éves kortól javítható, majd 8 éves kortól javul a dinamikus egyensúlyozás képessége, végül 13 éves kortól specializálódik a sportágnak megfelelően az egyensúlyérzék. A téri tájékozódó képességben 8 éves korig a más tárgyakhoz történő igazodás dominál, majd 10 éves korig a bonyolultabb téri tájékozódás képessége is kialakul, végül 10 éves kortól a sportági tájékozódási képesség fejleszthető.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave