Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A kultúra és testkultúra fogalma, összefüggése és típusai

Általános tapasztalat szerint a „kultúra” és a „sport” kifejezés egyesekben nagyon távoli fogalmakat reprezentál, másokban viszont a sportnak a művészetekkel való kapcsolatát asszociálja. Másképpen fogalmazva az előbbi esetben kategorikusan tagadják a sport és a kultúra kapcsolatát, mondván, hogy a sport az alantas szórakozások körébe tartozik és így nem képviselhet kulturális értékeket. A másik szélsőséges vélekedésben pedig leszűkítésről van szó, vagyis a kultúrát a hagyományos művészeti (irodalom, képzőművészet, zene stb.) szférára korlátozzák és csak ebben a körben veszik vizsgálat alá kapcsolatát a sporttal. Nem tagadjuk, hogy van ilyen összefüggés is és ennek felmutatása hasznos információkkal szolgálhat, mindkét szféra művelői számára (lásd: a sport és művészet fejezetet). Szeretnénk túllépni ezeken a merev és egyoldalú megközelítéseken. Mint ahogy igyekszünk elkerülni a sportnak, a játéknak azt a szélsőséges megítélését is, mellyel évszázadokon át találkozhattunk. Nevezetesen arról van szó: a legtöbb korban elvileg elismerték azt, hogy a sportoló, a játszó ember tevékenységével élettani és társadalmi szükségleteket elégít ki. De mivel ez a tevékenység az egyén és a faj fenntartásának nem elsődleges feltétele, ezért társadalmi értékelése többnyire a tékozlást elítélő puritán vagy az életörömöt igenlő hedonista, illetve a sport szakrális jellegét hangsúlyozó enthuziaszta álláspont végletei közt hányódott. A testkultúra (sport) hol megvetve és kitagadva, hol pedig jelentőségénél jóval túlértékelve misztifikálódott és csak elvétve értékelték a valódi helyén.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave