Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A szorongás viselkedést befolyásoló következményei

A tartós, hosszabb időn keresztül fennálló intenzív szorongás befolyásolhatja a sportoló igényszintjét, motivációját, figyelemkoncentrációját, énképét (például a sokat emlegetett önbizalomhiány, amely negatív önértékelésre is utalhat), gondolkodását (beszűkíti), kreativitását (csökkenti), a döntések gyorsaságát, a helyzetek felismerését stb., a mozgásformák tanulásának minőségét. A jól begyakorlott koordinált mozgás megváltozik, például a tornász vagy korcsolyázó tripla ugrásai csak duplára vagy szimplára sikerülnek, vagy a teniszező, asztaliteniszező nem érzi a „tenyeresét”. Ezenkívül komoly energiát vonhat el a mozgás intenzitásától is, az erőkifejtéstől, agressziót indukál, amely gátolhatja a finom koordinációt igénylő mozgások kivitelezését az indulat intenzív ereje miatt, valamint növeli a regresszió veszélyét, amely a célszerű gondolkodás, érzelmi viszonyulás és viselkedés struktúráját megbontja és így egy alacsonyabb színvonalú működés veszi át az irányítást. Ilyenkor gyakran hallhatjuk, hogy „fejben nem voltam ott…, azt sem tudtam, mit csinálok…, úgy játszottam, mint egy kezdő…, teljesen szétestem, sírni tudtam volna…, mintha légüres térbe kerültem volna…, hiába akartam, nem voltam képes összeszedni magam…” stb.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave