Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Képességek

„A képesség viszonylag stabil, alapvető jellemvonása az egyénnek, amelyen alig-alig lehet változtatni gyakorlással, mivel genetikailag kódolt tulajdonságokról van szó.” (Makszin, 2007) A képességeink egy olyan, egyénre jellemző, összefüggő rendszert alkotnak, melyek biztosítják az alapokat egy tevékenység végrehatásában. Ugyanakkor a képességek behatárolják az egyén teljesítményét. „Két embernek lehet azonos készségszintje úgy, hogy az egyiknek a lényegesen jobb képességei következtében sokkal nagyobb lehetőségei vannak sportsikerek elérésére, a másikra azt mondjuk ilyenkor, hogy ez a feladat meghaladja a képességeit” (Schmidt, 1982). Tekintsünk például egy 50 kg-os és egy 100 kg-os élvonalbeli súlyemelőt. Nagy valószínűséggel mindketten közel tökéletesen végre tudják hajtani a szakítás mozdulatsorát (ez a készség rész a teljesítményben), de az is bizonyos, hogy míg a nagyobb sportolónak nem gond a 160 kg teljesítése, a kisebb nem lesz képes rá (ez a képesség rész a teljesítményben).

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave