Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Képességek komplex értelmezése

Eddig az egyes képességeket mint viszonylag önálló feltételeket mutattuk be. A valóságban azonban ilyen tisztán, önállóan ezek soha nem jelennek meg. Az összes itt felsorolt képességünk egy egymással bonyolult viszonyrendszert alkotó képességegyüttesbe rendeződik, ami az egyén motoros teljesítménye alapját képezi. Más szavakkal a sportoló a konkrét mozgástevékenység végzése során bizonyos képesség-összetevőket vagy más kifejezéssel részképességeket mozgósít a feladat sikeres végrehajtása érdekében. Ezek a részképességek egy komplex képességgé állnak össze, amely a mozgásfeladatra és a sportoló motoros állapotára jellemző minden jegyet magán visel. Előbbi komplexitásra vonatkozó értelmezésből kitűnik, hogy nincs két mozgás, mely egyforma arányban egyesítené magában az őt alkotó részképességeket. Ha például egymás mellé helyezzük az agyaggalamb lövészetet, a ritmikus gimnasztikát és a súlyemelést, könnyen elfogadhatjuk, hogy az előbb felsorolt motoros képesség-összetevőket más-más arányban igénylik a sportág sajátosságai művelőitől. Sajnos, (vagy inkább szerencsére?) egyetlen sportág esetében sincs recept a komplex képességet alkotó összetevők pontos arányára. Ez is indokolja, hogy a szakma a könnyebb értelmezhetőség miatt a továbbiakban is fenntartsa a motoros képességek itt bemutatott, csupán elvi síkon létező felosztását.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave