Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Fittségi és alkalmassági vizsgálatok

A motoros képességek vizsgálatának egy viszonylag új területe a kikapcsolódás, az egészség megőrzés vagy az életminőség javításának céljával végzett mozgásos tevékenység, a rekreáció. Ez a terület nem a csúcsteljesítményekről szól, így a képességek tekintetében elegendő egy optimális, a mozgástevékenység komfortos végrehajtásához szükséges szint elérése vagy fenntartása. Látszólag nem indokolt a képességek mérése. A gyakorlatban mégis egyre nagyobb igény mutatkozik rá. Mivel egyre több felnőtt, azon belül az idősebb korosztály is szívesen bekapcsolódik a rekreációs tevékenységekbe, fontos, hogy figyelembe vegyük az őket jellemző életkori sajátosságokat. Míg a gyerekek esetében a képességek szintje spontán, a mindennapi mozgásos tevékenységgel és testi fejlődéssel párhuzamosan is növekedik, addig a felnőtt korosztálynál ez sajnos már nem jellemző. Az öregedés fizikai leépülési folyamatot indít el, ami azonban jelentősen lelassítható rendszeres mozgásos tevékenységek végzésével, mint azt több tudományos vizsgálat is igazolta (Radák, 2001). Ugyanakkor nem árt vigyázni a terhelés és az intenzitás mértékével, mert szervezetünk sokkal kritikusabban fogadja az őt érő mozgásingereket az évek előrehaladtával. Ezért is szokták a személyi edzők egy fizikaiállapot-felméréssel kezdeni az edzésprogram megtervezését, mert így könnyebben elkerülhető egy esetleges sérülés, a hatékonyság és az élményszerűség is magasabb lesz.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave