Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Az oktatási módszerek csoportosítása a mozgásos cselekvések oktatásánál

Az oktatási módszerek csoportosítása a mozgásos cselekvések oktatásánál is sokféle módon lehetséges. Makszin (1994, 2002) és Báthori (1991) hasonlóképp csoportosít. Az ismeret átadás módja, az információs csatorna szerint, és az információ feldolgozásának módja alapján különböztetik meg a módszereket. Az alapján, hogy milyen csatornán érkezik az információ, lehet verbális vagy vizuális módszer. Az információ feldolgozásának módjai közé sorolják a feldolgozó gyakorlást, a rávezető eljárásokat, az utánzást, a hasonlatot, a játékos cselekvéstanulást, a segítségadást, a kényszerítő helyzeteket, az előkészítő gyakorlatok (gimnasztikai gyakorlatok) ismertetésének és vezetésének különféle módjait, a motoros képességek fejlesztésének módszereit, sőt az egész- és résztanulásos oktatási módszert (egész, rész, egész – rész – egész) is. Báthori megemlíti még a hibafeltárás és -javítás, valamint az oktatás irányításának egyéb módjait. Rátkai (1994) kétféleképp is csoportosít. Megkülönböztet a nevelő munkáján alapuló, a tanuló önálló munkáján, illetve kettőjük közös tevékenységén alapuló módszereket. Másik szempontú csoportosításánál pedig az ismeretközlés, a gyakoroltatás, a hibajavítás és az ellenőrzés, értékelés módszereit említi. Mivel az oktatási módszerek csoportosítása sokféleképpen lehetséges, ezért egy harmadik formáját is bemutatjuk Rétsági és Hamar (2004) alapján (8.5. táblázat).

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave