Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Az oktatási módszerek megválasztásának szempontjai

Mi szükséges a módszerek optimális kiválasztásához? Falus (1998) az egyes oktatási módszereknek és a módszerek megválasztását meghatározó szempontoknak az ismeretét tartja lényegesnek. A módszerek hatékony kiválasztásához hat kritériumot említ. Elsőként az oktatás törvényszerűségeit és annak alapelveit emeli ki, majd az oktatás célját, feladatait, az adott tantárgy tartalmát és sajátosságait. Mindezeket befolyásolhatják és módosíthatják még a tanulók életkori és egyéni sajátosságai a pedagógus lehetőségei és számos egyéb külső (tárgyi) feltétel. A tananyag tartalma, a feladat jellege és a pedagógusok által leggyakrabban figyelembe vett módszer ugyancsak meghatározó tényező. Ezt a megállapítását kísérlettel is alátámasztják „A pedagógusok pedagógiája” című monográfiában, amelyben Falus és munkatársai (1988) az oktatási módszerek kiválasztására és alkalmazására vonatkozó nézeteket vizsgálták. Tanulmányukból kiderül, hogy a pedagógusok leginkább (közel 80%-a) a tanulók tulajdonságait (képességeiket, tehetségüket, hozzáállásukat, érdeklődésüket stb.) tartják elsődleges kiválasztási szempontnak. Ezt követi az adott téma, tartalom (megközelítőleg 60%), majd az osztály összetétele, létszáma (megközelítőleg 40%) és az óra célja, típusa (megközelítőleg 20%). Érdekes, hogy – a pedagógusok véleménye szerint – az adott didaktikai feladat, (új ismeret feldolgozása, gyakorlás stb.) csak az ötödik helyre került (megközelítőleg 15%). A vizsgálatból az is kiderült, hogy a pedagógusok 60%-a vélte úgy, hogy az óra sikere leginkább a „sokféle módszer” alkalmazásában rejlik.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave