Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Kiégés „mérése”

A kutatók nagyon sok esetben szembe találják magukat azzal a problémával, hogy miképp mérjenek egy általuk fontosnak vélt jelenséget. A kiégés mint jelenség több mint 30 éve történt leírása óta (főleg a kezdeti időszakokban) a kutatók rengeteg módon próbáltak adatokat gyűjteni. Freudenberg és Richelson, valamint Appaelbaum már a 80-as évek elején elkészítették az általuk jónak vélt „kiégés kérdőíveket”, amelyeket különböző mintákon többszörösen is leteszteltek. Természetesen ez nem szorítkozott a sport területére, sőt, inkább egyéb szolgáltatói szférára (nővérek, orvosok, adminisztratív munkakörben dolgozók stb.) lett kialakítva. Manapság az ilyen jellegű mérőeszközök a témában kutakodók számára könnyen elérhetőek, amely eredményeképpen a kutatási eredmények gyakorlatilag minden olyan munkakapcsolatra kivetíthetők, amelyben emberek viszonyulnak egymáshoz.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave