Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Az edzők szerepe és az edzőkkel szembeni elvárás a fogyatékos személyek sportjában

A sportoló fogyatékosokkal foglalkozó edzőknek többirányú szakmai felkészültségére óriási szükség van. Napjainkban ezen szakembereknek nemcsak a sportoló alapelváltozásával kapcsolatos egészségügyi kérdésekkel, hanem a sportág mozgásos követelményeivel is egyaránt tisztában kell lenniük (Benczúr M.-né, 1992). Egy 2003-ban készített felmérés eredményeiből kiderül, hogy a fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők több mint 45%-a nem rendelkezik edzői képesítéssel (Nádas, 2003). A sportteljesítmények, sporteredmények rohamos fejlődése azonban további kívánalmakat és elvárásokat támaszt az edzővel szemben, és egyre inkább előtérbe kerül a sportágspecifikus ismeretek iránti igény.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave