Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Nemzetközi fejlődés

1948-ban kezdődött a paralimpiai játékok története, amikor az angliai Aylesburyben működő, gerincsérültekkel foglalkozó kórház (Stoke Mandeville) brit hadirokkantjaival, a 1948-as a londoni XIV. Olimpiai Játékok nyitónapjával egybeesően, dr. Ludwig Guttmann professzor, a kórház igazgatója megrendezi az első Stoke Mandeville-versenyt. Ennek keretében a kórház udvarán a kórházi betegek részvételével kerekesszékes íjászverseny került lebonyolításra, amely az érintettek számára óriási élményt jelentett, s ugyanakkor a parasport fejlődésének kiindulópontja volt (Nádas, 1996). A világ számára ez az íjászverseny (a mai napig az íjászat az egyetlen olyan sportág a paralimpiai játékok sportágai között, a mozgáskorlátozottak számára, amelynek versenyszabályait nem kell a sérültségnek megfelelően adaptálni) demonstrálta és igazolta a hadisérültek élni akarását, lelki és fizikai erejét. A kórház orvosai hamar felismerték a játék és a sport hasznosítható szerepét a gyógyítás folyamatában, a sportot a gyógykezelési folyamat részévé tették, megalapozva a rehabilitációs programok sporttal történő kiegészítését. Ezáltal a hadisérültek, a sporttal kiegészülő rehabilitációs program rendszerességéből adódóan sportolási és versenyzési lehetőséget kaptak. Ezen túlmenően a rehabilitációs sport nagyban hozzájárul a fizikai állapotuk, a napi kondíciójuk és erőnlétük fejlesztéséhez. E komplex, orvosi felügyelet mellett végzett sporttevékenység a pszichikai, lelki egyensúly megteremtését, visszaállítását segítette elő.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave