Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Non-verbális kommunikáció a sportban

A sportban és játékban, de a mindennapi életben sem lehet részt venni non-verbális kommunikáció nélkül. Érzelmeinket csak pillanatnyilag tudjuk akaratlagosan kordában tartani, nem látszanak „külső jegyei” a bennünk fortyogó érzelmeknek. Kicsit pongyolán megfogalmazva, a játékban részt vevő – vagy akár a sportban részt vevő is az aktív szereplőtől a szurkolóig – 20–30 másodperc után önmagát adja, teljes egészében megjelenhetnek belső érzelmi életének nagyon is jól látható külső jegyei. A sport és játék szabályai – írott és íratlan szabályai, amelyek egyébként sok esetben az emberi viselkedés írott és íratlan szabályaival teljes egészében megegyeznek – mégsem engedik a teljes körű érzelmi megnyilvánulást. Ilyen az öröm, a harag, a félelem, az undor, a meglepetés, az érdeklődés, az agresszió és így tovább, mert hátrányos következményei lennének a szabályok megsértése miatt – sárga lap, kiállítás, játékjog visszavonása, eltiltás, csapaton belüli büntetés, vagy a néző kivezetése, eltiltása sportrendezvények látogatástól. Ez a típusú kommunikáció az összes kommunikációs csatorna mintegy 55–60%-át teszi ki az átlagembereknél.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave