Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A jog osztályozása dióhéjban – a sporttal összefüggésben

A jog mint minden szaktudomány és egyben gyakorlati terep részben az elvi tisztaság, részben a praktikus hasznosság érdekében megkövetel bizonyos rendszerezést, osztályozást. Az előzőekből már következik, hogy más volt ez a diktatórikus – és egyben részrehajlóan ideologikus – (ún. szocialista) államberendezkedés talaján, mint amilyen az ma az alkotmányos jogállamiság viszonyai közepette. Nagy ívű fejtegetésekre e helyütt sem mód, sem szükség nincsen, de a magunk haszná(latá)ra érdemes egy tömör szemléltetést tenni, mert az eligazítást nyújt a „sportjog” (miben)léte, hatóköre s működési rendje tekintetében. Az Európában honos, hagyományos rendszerezés a jogviszony jellegét, meghatározó tartalmát veszi alapul. Eszerint két fő vonulat van: közjog és magánjog (az utóbbit polgári avagy civiljognak is hívják). A közjog (s a közjogi jogviszony) fő képlete: közhatóság és ügyfél találkozása. Nyelvtanilag is érzékelhető: ez nem fifti-fifti kapcsolat, mert benne túlsúlyban, túlerőben a hatóság van (például az APEH, a rendőrség, az ÁNTSZ). Ennek a hatóságnak az ügyfél, a jogkereső kliens bizonyos fokig alá van rendelve, ám jogilag nincs kiszolgáltatva. Szemléltetően: amikor egy sporttelep építését tervezik, tudják, hogy ehhez hatósági engedélyt kell kérni.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave