Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A sportolás társadalmi megítélése

A sportról a legtöbb embernek először a testmozgás, valamilyen sportág vagy mozgásforma, vagy az egészség jut eszébe. Nagyon kevesen (1–2%) gondolnak valamilyen negatív dologra a sport szó hallatán. Ezekben az esetekben sem a sport teljes vertikumát tekintik negatívnak a válaszadók, csak a sport egyes szegmenseit, például a versenysportot, a doppingot, esetleg a sport és a média kapcsolatát (Sportkutatás, 2004). A legfrissebb reprezentatív felmérések szerint az emberek támogatják azt az alapvetést, hogy a sportnak és a sportolásnak számos olyan jótékony hatása, pozitív társadalmi-gazdasági vonatkozása van, amely szükségessé teszi az állami szerepvállalást. Egy 2004-es vizsgálat (Sportkutatás, 2004) során a kutatók arról kérdezték meg a válaszadókat, hogy a sport különböző területei között hogyan osztanának el 100 forintot (11.1. ábra).

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave