Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


Vitorlázás (sailing)

A vitorlázás több ezer éves múltra tekint vissza. Kínaiak, egyiptomiak, rómaiak egyaránt felfedezték, hogy evezős hajóik a szél hajtóerejével gyorsabb haladásra lehetnek képesek. Évszázadok során a fejlődés folyamata lehetővé tette a vitorlások széles körű alkalmazását. Kereskedők, felfedezők, kalandvágyó utazók és persze a hadseregek is felhasználták a fejlődés e termékeit. A XIX. században már hatalmas ötárbocos vitorlások közlekedtek a tengereken. A kor legnagyobb hajósai a hollandok voltak, hajóik a föld minden tájára eljutottak, de történelmi ismereteinkben az angolok és spanyolok is igazi hajós nemzetként élnek. Az első sportcélú vitorlást 1640-ben, Angliában a walesi herceg bocsátotta vízre. Az első versenyre sem kellett sokáig várni.1660-ban a holland állam egy pompás hajót ajándékozott II. Károly angol királynak, aki azonnal beleszeretett a vitorlázásba és 1661-ben versenyre hívta unokafivérét, a yorki herceget. Később újabb királyi követők kötelezték el magukat a sportág iránt. Nagy Péter orosz cár és I. Frigyes porosz király is e sportágnak hódolt. Az első vitorlásklubot Nagy Péter cár alapította és indulásként 141 jachtot adományozott a klubnak. Az első nyílt vízi versenyt 1771. augusztus 29-én rendezték a La Manche csatornán. 1830 körül újfajta vitorlás, a klipper jelent meg, mely keskenyebb, de a fenéksúlynak köszönhetően stabil és állóképes volt, valamint rendkívül gyors. Kedvező szél esetén elérte a 30–35 km/óra sebességet is.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave