Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Hilde Levi Hevesyről

Hilde Levi így írta le a benyomásait, amelyeket fiatal asszisztensként együttműködésük első éveiben szerzett Hevesyről: „Hevesy magas volt és karcsú, a feje és az arca hosszúkás és ovális. Amikor az intézetben dolgozókkal találkozott, barátságos, egy kicsit ironikus, néha gúnyos mosoly ült az ajkán. Rendkívül udvarias volt, a beosztottaival is mindig ugyanolyan barátságosan beszélt, mint kollégáival és személyes jó barátaival. Általában elegánsan, egy kicsit ódivatúan öltözködött. A zsakettjét és a többi méretre szabott öltönyét is befogta mindennapos használatra. Rossz időben kalucsnit viselt. Hogyha az irodája előtt ott láttuk a sárcipőt, néha kettőt is, tudtuk, hogy most jött meg, vagy éppen indul valahová. Hevesy az osztrák–magyar arisztokrácia tökéletes megjelenését képviselte, és ez szemmel láthatóan megkülönböztette a tanult skandináv középosztálytól, attól a környezettől, amelyből kollégáinak többsége származott. Új főnökömről tehát az volt az első benyomásom, hogy egy szívélyes, feltűnően udvarias úriember, aki nagyon konvencionálisan viselkedik, és személytelen a kapcsolata a többiekkel. Úgy éreztem, valószínűleg sosem fog kialakulni köztünk olyan szoros személyes viszony vagy egyenesen barátság, mint ami a James Franckkal való kapcsolatomat egyszerivé és kivételessé tette.”

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave