Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


V.1. A világörökség cím története

Az örökségturizmusban jelentős és egyedi attrakciónak tekinthetők az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének (a továbbiakban: UNESCO) világörökség listáján szereplő örökséghelyszínek. 2017-ben 26 új helyszínnel bővült a világörökség lista, az újonnan felvett európai helyszínek között szerepelt például a brit Tóvidék (Lake District), a lengyelországi Tarnowskie Góry ezüst- és rézbánya vagy a Horvátországot, Olaszországot és Montenegrót összekötő a XVI–XVII. században épült velencei védelmi vonal. Így 2017-ben, a jelen mű írásakor, az UNESCO világörökségi listán már 1073 olyan helyszín szerepelt, amely az emberiség számára egyetemes jelentőséggel bír („outstanding universal value”), ebből 832 kulturális, 206 természeti örökség, míg 35 helyszínt vegyes helyszínként tartanak számon.33 A Világörökség Egyezmény születése óta eltelt több mint negyven év gyakorlata és a világörökség helyszínek növekvő aránya azt is mutatja, hogy a Részes Államok felismerték az UNESCO márka politikai és gazdasági súlyát.

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave