Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


VI.1. Örökséggazdaság és városfejlődés

Amint ez már a korábbi fejezetekben is hangsúlyozásra került, a kulturális örökségturizmus stratégiai szerepet tölt be a helyi gazdaságok növekedésében, a városfejlesztésben és a települések desztinációs marketingjében (Timothy–Boyd, 2003). A kultúra, a gazdaság és a kulturális politikák szinergiahatásai, a területi fejlődést meghatározó folyamatai a tudományos és a döntéshozói szférában is egyaránt éles vitákat váltanak ki (European Commission, 2001). A kultúra értékteremtő folyamatai, a kultúrára és örökségértékekre épülő termékfejlesztés stratégiái és eszközei szerves részét képezik a szolgáltatás-gazdaságra épülő hosszú távú fejlődési terveknek. Ezen tervek kulcsszavai a versenyképesség, az innováció, az egyéni és kollektív jóllét (Della Lucia, 2013). A kérdést érintő számos megközelítés ugyanakkor csak részleges választ ad. A szórakozás és a tartalmas szabadidő-eltöltés csupán egy olvasata a kultúra értékteremtő folyamatainak, amely kevésbé veszi figyelembe a kulturális és kreatív iparágak gazdasági hatásait (KEA, 2006; 2012).

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave